V areálu Krajinné výstavy na pravém břehu řeky Ohře se nachází mnoho aktivních i relaxačních zón, které by mohly být doplněny právě bosou stezku. Oblast byla kompletně revitalizována již během krajinné výstavy v roce 2006 a od té doby se stala vyhledávanou rekreační zónou pro místní obyvatele i pro návštěvníky města. Stezky bosou nohou lze považovat za turistickou zajímavost s přínosem v podobě relaxace, zábavy a zlepšení zdravotního stavu. Současně lze v poslední době sledovat trend bosé chůze, kdy stále více lidí vyhledává možnosti a místa, kde mohou bosou chůzi realizovat přičemž ve městech je takových míst velmi málo a proto by tento projekt mohl oslovit širší veřejnost. Stezky na boso jsou ideální pro celou rodinu – malé děti na nich mohou trénovat první krůčky, větší děti si užijí spoustu zábavy a i dospělí mohou dopřát svým chodidlům svobodu a příjemnou procházkou promasírovat všech 200 000 nervových zakončení, 33 svalů a 19 šlach.
„Chůze bosou nohou umožní vedle správného odvíjení nohy také zapojení velkého množství kožních receptorů plosky nohy. Rovněž svalové a šlachové receptory přinesou do mozku více informací o povrchu, po kterém člověk jde, o stavu vazů, kloubů a svalů. Kvalitnější je tím i celkové vnímání pohybu,“ uvádí Doc. MUDr. Richard Chaloupka, CSc. z Ortopedické kliniky Fakultní nemocnice v Brně. Odborníci doporučují praktikovat chůzi bez bot třikrát týdně po dobu pěti minut. Nejvhodnější je začít v létě a postupně se propracovat k bosé chůzi v chladnějším počasí a nakonec trénovat i v zimě. Pokud si na takové cvičení člověk zvykne, posílí tím i svůj organismus. „Zlepší se nám chůze, stav svalstva, kloubů, celého pohybového aparátu. Zlepší se cítivost, vnímání pohybu jako zpětná vazba, která doprovází všechny naše pohybové aktivity,“ dodává Chaloupka.
Bezpečnou formou zprostředkování zážitku bosé chůze jsou tzv. Stezky pro bosé nohy. Součástí těchto stezek jsou různé druhy materiálů, na kterých se návštěvníci procházejí bosí a dotykem chodidla si lépe uvědomují povrch terénu. Stezky pro bosou chůzi jsou tvořeny rozličnými druhy štěrku, kamením, pískem, pilinami nebo i šiškami.
Stezka je určena pro setkávání lidí žijících aktivním životem, pro pobavení a hlavně procvičení dětských nohou. Různé povrchy u dětí podporují vývoj nožní klenby. Dětské noze podle lékařů neprospívá dlouhé chození po tvrdém povrchu, jako je dlažba měst či pevné podlahy v supermarketech. Naopak je dobré dětem nejen v létě čas od času dopřát běhání naboso.
Možný zhotovitel a jeho cenová nabídka: https://www.bosaturistika.cz/projekty-a-spoluprace/bosa-stezka-na-klic-konfigurator/
Předpokládané náklady:
Každá bosá stezka/chodník je zhotovena na klíč, ale v průměru se cena za metr pohybuje cca 7.000 Kč + náklady na dopravu materiálu 10.000 Kč. Dalším nákladem je info cedule 25.000 Kč a náklady spojené s ubytováním pracovníků, kteří chodník zhotoví.
Cena se liší v závislosti na zvoleném materiálu a dalších okolnostech.
areál Krajinné výstavy, ulice Nad Řekou, parcelní číslo 100
Odbor navrhuje umístit stezku do prostoru piknikové louky na levém břehu Ohře.
Projekty pro město je název pro chebský participativní rozpočet. Ten umožňuje, aby se občané zapojili do rozhodování o rozvoji své obce.
Náměstí Krále Jiřího z Poděbrad 1/14, 350 20 Cheb
tel.: 354 440 111
email: kuklova@cheb.cz