Stezka pro bosé nohy

Značnou popularitu v současnosti v Česku zažívají unikátní přírodní stezky, které jsou určeny pro chůzi bez bot. Jde v podstatě o ohraničený povrch cesty, upravený přírodním materiálem (šišky, písek, oblázky, kůra, jehličí, kamínky, větvičky apod.) tak, aby poskytl bosým chodidlům rozličnou škálu hmatových a stimulačních vjemů. Významné je také estetické hledisko. Při vhodně zvoleném obrubníku a povrchu je chodník příjemný nejen chodidlům, ale stává se zajímavým, oku lahodícím architektonickým prvkem. Stezky na boso jsou ideální pro celou rodinu – malé děti na nich mohou trénovat první krůčky, větší děti si užijí spoustu zábavy a i dospělí mohou dopřát svým chodidlům svobodu a příjemnou masáž.
Autor(ka): Markéta Mašková
Realizované, Vybrané v hlasování
2020
Sdílet:
Odůvodnění:

V areálu Krajinné výstavy na pravém břehu řeky Ohře se nachází mnoho aktivních i relaxačních zón, které by mohly být doplněny právě bosou stezku. Oblast byla kompletně revitalizována již během krajinné výstavy v roce 2006 a od té doby se stala vyhledávanou rekreační zónou pro místní obyvatele i pro návštěvníky města. Stezky bosou nohou lze považovat za turistickou zajímavost s přínosem v podobě relaxace, zábavy a zlepšení zdravotního stavu.  Současně lze v poslední době sledovat trend bosé chůze, kdy stále více lidí vyhledává možnosti a místa, kde mohou bosou chůzi realizovat přičemž ve městech je takových míst velmi málo a proto by tento projekt mohl oslovit širší veřejnost. Stezky na boso jsou ideální pro celou rodinu – malé děti na nich mohou trénovat první krůčky, větší děti si užijí spoustu zábavy a i dospělí mohou dopřát svým chodidlům svobodu a příjemnou procházkou promasírovat všech 200 000 nervových zakončení, 33 svalů a 19 šlach.

„Chůze bosou nohou umožní vedle správného odvíjení nohy také zapojení velkého množství kožních receptorů plosky nohy. Rovněž svalové a šlachové receptory přinesou do mozku více informací o povrchu, po kterém člověk jde, o stavu vazů, kloubů a svalů. Kvalitnější je tím i celkové vnímání pohybu,“ uvádí Doc. MUDr. Richard Chaloupka, CSc. z Ortopedické kliniky Fakultní nemocnice v Brně. Odborníci doporučují praktikovat chůzi bez bot třikrát týdně po dobu pěti minut. Nejvhodnější je začít v létě a postupně se propracovat k bosé chůzi v chladnějším počasí a nakonec trénovat i v zimě. Pokud si na takové cvičení člověk zvykne, posílí tím i svůj organismus. „Zlepší se nám chůze, stav svalstva, kloubů, celého pohybového aparátu. Zlepší se cítivost, vnímání pohybu jako zpětná vazba, která doprovází všechny naše pohybové aktivity,“ dodává Chaloupka.

Popis:

Bezpečnou formou zprostředkování zážitku bosé chůze jsou tzv. Stezky pro bosé nohy. Součástí těchto stezek jsou různé druhy materiálů, na kterých se návštěvníci procházejí bosí a dotykem chodidla si lépe uvědomují povrch terénu. Stezky pro bosou chůzi jsou tvořeny rozličnými druhy štěrku, kamením, pískem, pilinami nebo i šiškami.

Stezka je určena pro setkávání lidí žijících aktivním životem, pro pobavení a hlavně procvičení dětských nohou. Různé povrchy u dětí podporují vývoj nožní klenby. Dětské noze podle lékařů neprospívá dlouhé chození po tvrdém povrchu, jako je dlažba měst či pevné podlahy v supermarketech. Naopak je dobré dětem nejen v létě čas od času dopřát běhání naboso.

 

 

Odhadované náklady

Pozn.:

Možný zhotovitel a jeho cenová nabídka: https://www.bosaturistika.cz/projekty-a-spoluprace/bosa-stezka-na-klic-konfigurator/
Předpokládané náklady:
Každá bosá stezka/chodník je zhotovena na klíč, ale v průměru se cena za metr pohybuje cca 7.000 Kč + náklady na dopravu materiálu 10.000 Kč. Dalším nákladem je info cedule 25.000 Kč a náklady spojené s ubytováním pracovníků, kteří chodník zhotoví.
Cena se liší v závislosti na zvoleném materiálu a dalších okolnostech.

Umístění

areál Krajinné výstavy, ulice Nad Řekou, parcelní číslo 100

Posouzení realizovatelnosti

Odbor navrhuje umístit stezku do prostoru piknikové louky na levém břehu Ohře. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější návrhy