Obnova aleje v Libušínské ulici

V Libušínské ulici je alej, která byla podle jedné z místních pamětnic vysazena už v roce 1938. Od doby výsadby byly některé stromy vykáceny, takže je teď skoro polovina ulice bez stromů. Ráda bych tomuto místu dala vzhled přírodní oázy, kde se lidé budou cítit příjemně. Budou si užívat vůni kvetoucích stromů, zpěv ptáků a v parném létě jim budou stromy poskytovat příjemný stín.
Nerealizovatelné
2019
Sdílet:
Share on facebook
Share on twitter
Share on email

Libušínská ulice by díky stromům získala v horkých letních dnech příjemný stín. Nové stromy by také přispěly ke snížení prašnosti i hluku. Stromy by také poskytovaly místo k hnízdění ptactva a hmyzu zdroj pylu. V mapce můžete vidět navrhovaná místa výsadby, kde stromy aktuálně chybí. Odhaduji, že by se jednalo o přibližně 20 stromů. Ideální by z historického i estetického hlediska bylo vysadit lípu, aby bylo stromořadí jako dříve. Vzhledem k tomu, jak se ale od roku 1938 změnily klimatické podmínky, myslím, že je při výběru stromů důležité zohlednit, jaké stromy by v aktuálních klimatických podmínkách nejlépe prospívaly. Navrhuji proto na výsadbu některého z následujících stromů, které jsou na suché podmínky odolné: · javor babyka – zvládá sucho i zasolenou půdu · myrobalán – prunus cerasifera „nigra“ – krásně zbarvené vínové listy, zvládá sucho i zasolenou půdu · platan – pseudoplatanus acer – drobnější kultivar platanu. Samozřejmě bych ale byla pro konzultaci výběru konkrétního druhu stromů s odborníky. Pokud by některým z obyvatel ulice vadilo, že by jim mohl případně strom stínit, navrhovala bych na tato místa, kde strom chybí, vysadit keř – např.: komule Davidova.

 

Odhadované náklady

89000 Kč

Umístění

Posouzení realizovatelnosti

Nerealizovatelné

Individuální výsadba stromů v ulici Libušínská není možná z důvodu výskytu inženýrských sítí v místě návrhu. Nelze řešit samostatně bez komplexní úpravy prostoru včetně rekonstrukce chodníků. V tomto případě by však náklady realizace přesáhly maximální možnou finanční hranici pro možnost realizace v rámci participativního rozpočtu, která je pravidly stanovena na 500 000 Kč. Proto není možná ani dílčí úprava návrhu.  Z těchto důvodů není návrh zařazen do hlasování.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *