Název: Ten umí to a ten zas tohle a všichni dohromady udělají moc.

Autor návrhu: Emílie Konvičková

Popis návrhu: 
„Park setkávání Kladno – Kročehlavy“ realizovaný v r. 2014. https://mestokladno.cz/pilotni-projekt-park-setkavani/d-1430471 Krásný malý park, kde dle projektu byly založeny pěstební záhony a truhlíky. Jejich osazováním a zkrášlením se ujalo pár obyvatel z přilehlého domu z nich i někteří vozíčkáři . Od začátku je, ale provázela komplikace.
Záhony nebylo možné zalívat, protože nebyl žádný zdroj vody. Odpad se dával a dává do pytlů, protože není kam ho ukládat jinak. A tak, aby se záhony mohly udržet, tak  se voda vozila z bytů v PET lahvích. Povedlo se s městem domluvit i občasné zalívání firmou, která se stará i o další parky v městě. Povedlo se také domluvit, že i na zavolání dojedou pro zelený odpad. Ale voda je potřeba víc než např. jednou za měsíc. A tak voda se stále nosí a vozí z bytů a je to pro některé „zahrádkáře“ opravdu obtížné. A zelený odpad by bylo možné s pomocí kompostéru také z velké části zpracovat a vylepšit tím půdu pro pěstování.

Navrhuji, aby úsilí udržet a zachovat tento park bylo i s pomocí města dořešeno a vybaveno např. nádržemi na dešťovou vodu, kterou by nám v období sucha i doplnily.  Dále kompostérem, kde by se  z velké části mohl zhodnotit zelený odpad ze záhonů.

Také navrhuji zda by nebylo možné doplnit herní část parku o herní prvek, který by zvládli i vozíčkáři, například kuželky – na přiložené fotografii.

Jsou možné dvě verze k zajištění vody:
Verze A)
Svod dešťové vody ze zahradního altánu, kde je jediná možnost aspoň nějakou dešťovou vodu nachytat do nádrže. Předběžné náklady: Vhodná nádrž,  zdaná práce s odvodem dešťové vody ze střechy altánu tj. okapy. Protože je to jediná a poměrně malá plocha na svod vody, tak by se musela voda  s dohodou s městem doplňovat. V této verzi by i pomohl nákup dalších menších nádrží blíže k záhonům. Kde by se dala zachytit v případě deště další voda. K tomu práce na svodu vody ze střechy (okap atd.)Mimo altán mezi záhony by se mohli zakoupit další zásobníky, které by byly přístupné i pro vozíčkáře. K tomu náklady na umístění, funkčnost a zajištění těchto komponentů.

Verze B)
další možnost je přivést zdroj vody z domu a zajistit s pomocí města jejich samostatný vodoměr a rozhodnutí, že náklady na spotřebu zajistí město. Zdroj vody, který by se používal jen pro účel zalévání zahrady by se musel zabezpečit i na klíč.

K zajištění zpracování zeleného odpadu by byly vhodné např. variabilní kompostéry. Takže u obou verzí nákup vhodného kompostéru.

Park je v současné době i monitorován kamerovým systémem, ale případné zabezpečení nádrží je nutné, protože není možné nechat volně přístupné kohoutky tak důležitého zdroje vody.

Verze A) Náklady na realizaci cca 40 000 Kč.  Náklady na údržbu jsou minimální, ale jsou tu náklady na  doplnění vodou s domluvou s městem, protože v areálu je minimální možnost svodu dešťové vody.

  • náklady na nákup nádrží cca 20 000 Kč
  • náklady na umístění, zapojení a zabezpečení cca 7 000 Kč
  • kompostér cca 2000 Kč
  • ruské kuželky cca 17 000

Verze B) Náklady na realizaci cca 60 000 Kč. Náklady na údržbu opět minimální. Ale jsou tu náklady opět na možnost samostatného odběru vody z domu.

  • napojení na zdroj v obytném domě
  • samostatný vodoměr
  • zabezpečení a zajištění přistupu jen určeným osobám

    Příkládám i reálné fotky parku, kde lze dokázat úsilí těch co jim není jedno, jak jejich okolí vypadá. A kteří si přejí, aby v parku setkávání bylo všem příjemně a mohli s kochat nad tím co nám kvete a roste. 

Umístění návrhu: u Mety

Předpokládané náklady: 40 000 – 60 000 Kč

Ten umí to a ten zas tohle a všichni dohromady udělají moc.