Název: Stín pro dětská hřiště

Autor návrhu: Daniela Kutilová Kšírová

Popis návrhu:  Kladno má mnoho pěkných a kvalitních dětských hřišť, bohužel většinou beze stínu. Klouzačka pálí do nohou i rukou, děti na písku pro ostré slunce nevidí a hlava se točí i bez kolotoče… To vše se děje, když se v letních dnech vydáte s dětmi na hřiště. Není se kam schovat. Řešení může být víc a bylo by ideální pro každé místo najít to nejvhodnější – stromy a živé ploty, pergoly a dřevěné prvky nebo stožáry s plachtami.

Projekt má za cíl zajistit pro dětská hřiště stín tak, aby zde bylo v létě příjemně, děti si mohly nerušeně hrát a rodiče si v klidu užili společné chvíle s dětmi beze strachu z úpalu nebo spálenin. Stín by měl být minimálně na polovině plochy hřiště, přičemž herní prvky jako je skluzavka a pískoviště, by měly být zastíněné vždy.

Je několik návrhů řešení. Pro každé hřiště je nutné vždy vybrat nejvhodnější variantu na základě místních možností. Varianty jsou níže uvedené v pořadí našich preferencí, tedy vždy by měly být zvažovány a případně vylučovány v tomto pořadí. Nejprve pověřit možnost výsadby zeleně a až v případě, že tato varianta není možná (nedostatek místa, sítě a potrubí apod.) využít další řešení.

  1. Výsadba zeleně

Strom či keř dokáže samotné místo ochladit mnohem intenzivněji než např. stříška díky tomu, že z listí odpařuje vláhu. Zeleň také snižuje v daném místě prašnost, tlumí hluk z okolí, odstíní i vizuálně okolí, dají místu přívětivější ráz. V zimě, až opadá listí, bude na hřišti dostatek sluníčka. Samotná výsadba zeleně má velký přínos pro životní prostředí, i proto preferujeme toto řešení.

  1. Pergola

Pergoly jsou ideálním řešením pro místa s pískovištěm, kde nelze vysadit stromy. Samotná pergola může být porostlá například popínavými rostlinami (např. klematis – plamének, břečťan, zimolez apod.)  Rostlina dodá místu díky odpařování vody z listů větší chlad než samotná stříška. Přidanou hodnotou pro zajímavost místa pak mohou být květníky v patách pegol s jedlými rostlinami či bylinami ( např. maliny, rybíz, máta, meduňka, měsíček lékařský apod.)

  1. Plachta, stříška

Poslední variantou jsou asi nejčastěji používaná zastřešení dětských hřišť – plachty a střechy. Tyto kromě stínu, neplní žádnou další funkci, nepřináší žádnou přidanou hodnotu a ne vždy jsou estetické pro daný prostor. Z těchto důvodů je zmiňujeme až v poslední řadě. Plachta by navíc měla být snadno snímatelná. Bylo by vhodné, aby byla na dobu mimo sezonu sundaná, protože v době od října do dubna je naopak na hřištích slunce potřeba

SEZNAM 20 HŘIŠŤ, KTERÁ POTŘEBUJÍ ZASTÍNĚNÍ:

– Brijanská, vedle dopravního hřiště, Rozdělov
– Vítězná, Rozdělov
– Fráni Šrámka, Rozdělov
– Štechova – Nové Kladno
– Zádušní ulice (vedle SŠ a VOŠ zdravotní), centrum
– Zádušní ulice (za Floriánem), centrum
– M.Švabinského, centrum
– Mostecká, okolí Sítné
– Plzeňská, okolí SÍtné
– Štěpánská, Kročehlavy
– Hřiště mezi Herbenova a Dr. Foustky, Kročehlavy
– Italská, Kročehlavy
– Dětské hřiště U Bažantnice – mezi Ukrajinská a Polská, Kročehlavy
– Dětské hřiště U Pražské ulice – mezi ulicemi Budapešťská a Vitry
– Jerevanská, Kročehlavy
– U Tržnice – park s herními prvky
– U Hvězdy – Šrotiště
– Dětské hřiště Milana Babušky, Dubí
– Františka Oplta, Hnidousy
– Jana Opletala, Motyčín

PŘÍKLADY KONKRÉTNÍCH ŘEŠENÍ:

  1. Zádušní – za kostelem sv. Floriána

U tohoto hřiště by bylo ideální vysadit více stromů. Konkrétně to lze realizovat v travnatém pruhu, v němž jsou umístěny houpačky. Jeden strom může být v rohu vedle tobogánu, další u řetízkových houpaček a další za překlápěcími houpačkami. Všechny stromy by měly být umístěné vždy na jižní straně od hracích prvků, aby došlo k dostatečnému zastínění hřiště.

Pořizovací cena tohoto řešení je 10 850 Kč (materiál i práce).

  1. U Tržnice (park s houpačkami)

Ideální místo pro pergolu. Hodí se sem větší pergola, která zakryje i lavičky. V okolí je stromů dostatek a pergolou může být navázáno na ráz blízkého Václavského náměstí. Pergola by mohla být doplněná nějakou popínavou rostlinou.

Pořizovací cena tohoto řešení je 20 500 Kč.

Celková cena zastínění všech hřišť ze seznamu se velmi špatně odhaduje, protože je nutné hledat řešení pro každé hřiště zvlášť. Průměrné náklady na zastínění 1 hřiště jsou zhruba 15 000Kč. Jednotlivá řešení se však mohou lišit až v řádu tisíců.

CENA STROMŮ:

Výdej Cena za kus v Kč
Javor babyka 2 700
Myrobalán – prunus cerasifera „nigra“ 1 250
Platan – pseudoplatanus acer 2 700
Práce výsadba 1 000
Materiál pro výsadbu    500

ÚDRŽBA:

Výdej Cena za 1 strom v Kč
Zalévání 600
Výchovný řez 150

PERGOLA/ALTÁN

Výdej Cena v Kč
pořízení pergoly 16 900
práce na ukotvení a sestavení 3 600

Moc děkujeme maminkám, které nám pomohly dát dohromady seznam hřišť, kde je stín potřeba. Daniela Kutilová Kšírová a Karolína Fojtová

Umístění návrhu: hřiště ve městě

Předpokládané náklady: 300 000 Kč

Stín pro dětská hřiště

Stín pro dětská hřiště

Stín pro dětská hřiště

Stín pro dětská hřiště

Stín pro dětská hřiště

Stín pro dětská hřiště

Stín pro dětská hřiště

Stín pro dětská hřiště

Stín pro dětská hřiště

Stín pro dětská hřiště

Stín pro dětská hřiště

Stín pro dětská hřiště

Stín pro dětská hřiště

Stín pro dětská hřiště

Stín pro dětská hřiště

Stín pro dětská hřiště

Stín pro dětská hřiště

Stín pro dětská hřiště

Stín pro dětská hřiště

Stín pro dětská hřiště