Sdílená cesta domů aneb městské stopování bez mávání a kartonových cedulí

Označení „stopovacího“ místa pro nemotorizované cestující z Prahy do Roztok tak, aby kolemjedoucí řidiči měli možnost zastavit a svézt „stopaře“. Ten vzhledem k označení místa nemusí mávat rukou (ani držet ceduli s názvem destinace) a poutat pozornost aut mířících jinam než do Roztok. Cíle: Ušetřit cestujícím dlouhé a nepohodlné (zejména mimo špičku) čekání na spoj. Posílit obecní pospolitost. Sdílet. Šetřit.
Nerealizovatelné
2019
Sdílet:
Share on facebook
Share on twitter
Share on email

Kdykoliv jedu autem z Prahy do Roztok, rozhlížím se na Podbabě, jestli neuvidím na zastávce autobusu někoho známého, koho bych mohla naložit a ušetřit mu čekání na autobus. Když naopak na autobus čekám já, přemýšlím, že mezi projíždějícími auty jsou určitě řidiči, kteří uvažují podobně a taky by s radostí někoho svezly.
Navrhuji proto označit zřetelně místo/a, kde by se mohli zájemci o svezení do Roztok postavit.
K představení tohoto zlepšováku by došlo ideálně prostřednictvím Odrazu a místních skupin na sociálních sítích. Roztočtí (na začátku, než se věhlas tohoto nápadu rozšíří z Odrazu až do celostátních deníků) obeznámení řidiči toužící a) udělat dobrý skutek či b) vylepšit si svou ekologickou bilanci či c) popovídat si se spoluobčanem či či či … by měli možnost z dostatečné vzdálenosti vidět zájemce o svezení a bezpečně zastavit.
Jako ideální místo pilotní verze se mi jeví autobusová zastávka Nádraží Podbaba ve směru Roztoky, resp. chodník pár metrů za ní. Představuji si jakousi alternativu zastávky, kde však bude i z povzdálí zřejmé, že čekající míří do Roztok a že má zájem být svezen.
Způsob označení je k diskuzi. (samonosná značka? zapuštěná značka? varianta reklamní cedule? – odtud se odvíjí i náklady)
Vzhledem k podmínkám „dobrého nápadu“, které vymezují místo realizace projektu hranicemi obce, navrhuji „superpilotní“ stanoviště umístit na území města, např. na Tyršově náměstí či u nádraží.

Odhadované náklady

10000 Kč

Umístění

Posouzení realizovatelnosti

Nerealizovatelné

Ani v Nádražní ulici, ani na Tyršově náměstí nelze vhodně umístit, vyžadovalo by projektovou dokumentaci včetně vyjádření kraje a policie, proto považujeme za nerealizovatelné.

3 komentářů

  • Nápad se mi moc líbí. Sdílím důvody i potřebnost. Sama patram a nabizim odvoz nahoru od vlaku.

    Dovedu si představit diskuzi o důvodech záboru plochy poutače v Praze, proč zrovna Roztoky a nikoliv např Statenice, a strhnutou lavinu z okolních obcí. Navrhuji vytvořit roztockou tradici. Nemuselo by se ani jednat o oficiální projekt, pokud se informace dostane mezi naše spoluobčany a místo bude mezi ně komunikovano. Propojit s nezaměnitelným “heslem” a označením cestujícího např vlajici šátek v ruce.

    Vytvořit tak kromě nové tradice a originality roztocke komunity i skupinu podobné smyslejicich.

    Reagovat
  • Zdravím a oceňuji komentář! Myslím, že cesta k realizaci myšlenky bude přesně taková, jak píšete – undergroundová 🙂 Určitě tu vizi neopouštím a těším se!

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější návrhy