Pěšina mezi skalami

Povrchová úprava stávající zkratky od železniční zastávky Roztoky-Žalov do ulice Pod Řivnáčem za maximálního využití přítomného napadaného kamení.
Realizovatelné
2019
Sdílet:
Share on facebook
Share on twitter
Share on email

Strmá pěšina mezi skalami má silné přírodní kouzlo. Zřejmě proto jí využívá řada spoluobčanů.
Bohužel každý silnější déšť způsobuje přesuny štěrku a drobného kamení, takže pěšina je vždy o něco méně schůdná. Věřím, že je možné najít řešení, které by ji stabilizovalo, nezměnilo její polodivoký přírodní ráz, a současně by napomohlo schůdnosti této trasy. Na místě je spousta sesutého kamení, mnohdy pěkných placáků. Vše by šlo použít pro vyrovnání stávajících nerovností, případně větší kusy k povrchové úpravě. Snad by tedy stačilo dodat nějaké pojivo, zhutnitelnou hmotu (kamenný prach, laciný písek apod.), aby pěšina měla ustálenou trasu. Vhodná skladba materiálu by mohla zaručit i potřebnou propustnost pro srážkovou vodu.

Odhadované náklady

80000 Kč

Umístění

Posouzení realizovatelnosti

Realizovatelné

3 komentářů

 • Dobrý den,
  souhlasím, toto je dobrý počin, na této zkratce číhá i nebezpečí ve formě čouhající tyče (asi zde dříve bylo zábradlí), schody a zpevnění povrchu by si to jistě zasloužilo.

  Reagovat
 • Jistě má autor tohoto nápadu krásnou a romantickou představu, či sen o tom, že by se mu tam lépe chodilo, já jelikož jsem konzervativnější, mám z nápadu hrůzu a vždy když jdu moji nejmilovanější cestou, si říkám jaké mám štěstí se tu procházet a modlím se, aby někoho jednou nenapadlo tady vybudovat schody a popřípadě zábradlí nebo podobnou ohavnost(či osvětlení), kterých si už dost užíváme ve velkoměstech. 
  Pěšinou chodím téměř denně více jak půlku svého života přes dobrých 20 let a ani jednou jsem zde neměl žádnou potíž (na výjimku když běžíte dolů na vlak v lakýrkách a je déšť, či po dešti, to je třeba dbát zvýšené opatrnosti).  
  Nutno se zamyslet nad celým projektem ve více detailech, v rokli zde žijí chránění mloci skvrnití a obávám se, ze jakákoliv manipulace by pochopitelně mohla narušit jejich životní prostředí. Doufám, že Odbor životního prostředí by to ještě dokázal řádně prověřit a mít nějakou možnost zásahu. Mloky je vidět pouze vzácně a v určitém ročním období. Dále je to stezka nejenom pro lidi, ale také právě pro divočáky, srnky a jinou lesní zvěř. 
  Miluji tuto cestu právě pro její přirozenost, nepravidelnost a případné změny po již zmíněných deštích, které ji dělají ještě více přitažlivou a zajímavou, protože každý s trochou sportovního nasazení si ji právě proto musí vážit. 
  Znám většinu kamenů té stezky již lety zažitými kroky a hrozně moc mě bude mrzet pokud se v ní budou konat jakékoliv nepřirozené úpravy, přeji si moc aby tento návrh neprošel, i když rozumím té vaší potřebě, ale nedokážu se s ní ztotožnit a žádám laskavě všechny kteří mají obtíže se tudy přemístit, aby si vybrali jinou cestu, která jim bude příjemnější. 
  S pozdravem 
  Lukáš

  Reagovat
 • Díky za vaše slova, Lukáši, myslím, že to vnímáme podobně.
  Snažil jsem se v popisu návrhu zdůraznit to přírodní kouzlo. Šlo mi jen o to, že by se napadané kamení citlivě upravilo (vyplnily by se jím příliš hluboké výmoly) a při té příležitosti by se odstranily čouhající patky dřívějšího osvětlení. Nic víc, nic míň. Proto mě velmi nemile překvapilo a zamrzelo, že zastupitelé při posuzování proveditelnosti návrhu do něj (pro mě necitlivě) doplnili plán na vybudování zábradlí. Kdyby byla možnost návrh obhajovat veřejně, jak to bylo původně v plánu, ohradil bych se proti tomu, případně návrh stáhl…
  Doplněním zábradlí do projektu také několikanásobně narostl rozpočet, čímž se (naštěstí) projekt diskvalifikuje sám o sobě.
  Těším se tedy na osobní setkání na pěšině v současné podobě!
  Martin

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *