Co je „Chop se Chýně“
Chop se Chýně je tzv. participativní rozpočet. To znamená, že občané rozhodují o tom, jak budou peníze využity.
Chop se Chýně Vám umožní zapojit se do rozhodování o rozvoji naší obce. Vedení obce vyčlenilo 450 000,- Kč z rozpočtu a teď je na Vás, abyste vymysleli a rozhodli o tom, co se za tyto peníze v obci v následujícím roce vylepší, zrealizuje nebo změní. Vše je velmi jednoduché!
Zašlete nám svůj nápad, my ho posoudíme z hlediska realizovatelnosti a ve veřejném hlasování se rozhodne, které z došlých návrhů budou realizované.
Společně se setkají autoři s lidmi, kteří se chtějí o návrzích či autorech dozvědět více. Na takovém veřejném setkání mohou všichni nejen diskutovat o přesné podobě návrhů, ale mohou se dozvědět mnohé o své obci a o tom, jak vlastně funguje.
Jaké nápady můžete zaslat?
V participativním rozpočtu je prostor pro kreativitu a nápady obyvatel obce. Může se jednat o občanské projekty vedoucí k úpravám veřejných prostor, zeleně, zřizování volnočasových prvků i o „měkké“ projekty typu vzdělávání, slavností či sousedských setkávání. Váš nápad zhodnotíme z hlediska pravidel, případně jej s vámi prodiskutujeme. Nyní je to na Vás!
Harmonogram 2020
Radnice uvolní část rozpočtu
březen 2020
Lidé přijdou s návrhy a v termínu je podají
duben 2020
Realizovatelnost návrhů prověří úředníci
květen 2020
Návrhy prodiskutují občané mezi sebou
červen 2020
O návrzích proběhne hlasování
září 2020
Radnice zajistí realizaci vybraných návrhů
říjen 2020 a dál
Participativní rozpočet v kostce
Participativní rozpočtování není ve světě žádná novinka. Používá se dnes v tisících obcí, měst, krajů, států i menších komunit po celém světě. V roce 1989 ho poprvé začali využívat v Brazílii ve městě Porto Alegre jako nástroj pro efektivní určení hlavních priorit pro rozpočet Tento postup pro rozhodování se následně ujal jak v jižní Americe, tak ve zbytku světa. Podporují ho významné instituce jako Spojené národy nebo Světová banka jako efektivní nástroj participace.
Participativní rozpočtování se rozšířilo i do Evropy. Využívají ho od západu na východ. Tradičně silný je ve Španělsku a Portugalsku, ale využívají ho také města v dalších evropských zemích. Naši polští sousedé jej dokonce zavádí legislativně. U nás se tento nástroj občanské participace stává více a více populární. Mapa participativního rozpočtování ukazuje neustále se zvětšujícího počtu zapojených měst v České republice.
Cílem participativního rozpočtu není jen přerozdělit určité množství peněz, nejde tedy o nově pojmenovaný grantový systém. Smyslem participativního rozpočtu je vtáhnout obyvatele do dialogu o utváření místa, kde žijí, ukázat lidem, jaké jsou možnosti obce i jak se mohou na tvoření města podílet, ale naučit radnice způsobu, jak občanům naslouchat a jak s nimi efektivně a konstruktivně komunikovat. Důležitou součástí participativního rozpočtu jsou veřejná setkání a debaty o návrzích, na nichž mohou vzniknout nové mezisousedské vztahy i příjemná konstruktivní atmosféra v obci.