V letošním roce se ucházelo o vaši přízeň ve veřejném hlasování o vítězné návrhy participativního rozpočtu Broďáci Brodu celkem 17 zajímavých námětů. Rozhodovali jste o investicích v celkové hodnotě 600 000 Kč, které byly na jejich realizaci vyčleněny z rozpočtu města. Počet hlasujících se oproti loňskému roku navýšil o 23,7% a do hlasování se zapojilo 1091 hlasujících. Podrobné výsledky najdete v tabulce níže.
Vítězným návrhem s 543 hlasy se stal návrh Psí park Evy Zhřívalové s rozpočtem 198 263 Kč. Oplocený parčík s herními prvky pro čtyřnohé kamarády pejskařů bude vybudovaný na pozemku ležícím za novu školní jídelnou s vchodem ze Žižkovy ulice. Zajímavostí je, že v loňském roce se Psí park umístil na desátém místě. „To je krása! Je to skvělé! Jsem ráda, že mohu něco ve městě ovlivnit.“ Komentovala své vítězství sama autorka.
Druhou příčku v žebříčku obsadil nový návrh Oživení dětského hřiště u radnice s rozpočtem 55 000 Kč. Pro tento návrh Andrey Hradecké hlasovalo 330 hlasujících a díky tomu bude stávají hřiště vedle radnice na Husově náměstí doplněno o nové pískoviště, odpadkový koš a lavičky.
Tak jako paní Eva Zhřívalová, tak se i paní Alexandra Kecová nezalekla loňského neúspěchu. Letos opět podala návrh, jehož cílem bylo osazení herních prvků pro školní děti v parčíku v Hálově zahradě, v blízkosti venkovní posilovny u Šembery. Její návrh Hřiště i pro větší děti s rozpočtem 372 000 Kč a 310 hlasy jasně potvrdil poptávku po smysluplném trávení volného času starších dětí. Součet nákladů všech tří uvedených návrhů, ale přesahuje možnou částku 600.000 Kč. V pravidlech máme uvedeno, že pokud finanční prostředky nebudou dostačovat na realizaci následujícího návrhu v žebříčku, bude autorovi nabídnuto realizovat návrh s omezeným rozpočtem. S paní Kecovou jsme se tedy dohodli na tom, že ze čtyř plánovaných herních prvků se pořídí jen tři a rozpočet jejího návrhu se tím pádem poníží.
Pane starosto, co říkáte letošním výsledkům?
„Předně je potřeba opětovně pochválit českobrodskou veřejnost za aktivní zapojení do projektu participativního rozpočtu. Sešlo se zase mnoho velmi kvalitních návrhů, ale množství peněz je omezené a samozřejmě se nedostane na všechny. U vítězného projektu je zarážející druhý nejvyšší počet negativních hlasů, ale i přes to se psímu hřišti podařilo zvítězit a je potřeba to respektovat. Blahopřeji všem úspěšným a těm ostatním přeji, aby to vyšlo příště.“
Velký díky patří všem, kteří se do participativního rozpočtu zapojili jako autoři, spoluautoři, konzultanti návrhů nebo jako hlasující. Děkujeme také těm, kteří vyplnili anketu. V nejbližších dnech budou vítězné návrhy předloženy radě města ke schválení. Následovat bude spolupráce s navrhovateli na realizaci jejich návrhů, kterou můžete sledovat v Galerii návrhů.